Datum registrace: 25. 11. 2016
TerezaBenickova
Sebekoučink
Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 137202.18 km |
Kolo: | 66668.00 km |
Cvičení: | 5714 h 35 min |
Přátelé
Počet přátel: 36
Jak požádat o přátelství
Stob skupiny
TerezaBenickova
Jak psát blog?Výzva č. 45: Zvládněte stres bez jídla
10. 11. 2019
Tento týden vám ve Výzvě 52 přinášíme další „psycho“ téma. S nadsázkou lze konstatovat, že psychika má zkrátka prsty téměř ve všem, jídla a zdravého životního stylu samozřejmě nevyjímaje. A proto naše další výzva pro vás zní: Naučte se čelit stresu bez pomoci sladkostí a obecně jídla.
Už bez nadsázky lze totiž zcela s jistotou říci (a mnohaleté zkušenosti STOBu to jen potvrzují), že právě dlouhodobý stres může mít za následek přibírání na váze.
Pod pojmem stres si ovšem nepředstavujte pouze obrázek člověka, který těsně před deadlinem celý upocený a s ohryzanými nehty narychlo dopisuje poslední řádky své práce (ruku na srdce, i tento blog vznikl v, řekněme, menší časové tísni). Stres je totiž reakce organismu na celou řadu velmi různých mimořádných a především zátěžových situací, ke kterým kromě těch pracovních patří jistě i vztahové a rodinné problémy, nebo i situace zcela individuální a pro každého člověka jedinečné.
A jistě se shodneme na tom, že takových malých stresů zažíváme v dnešní době bohužel více než dost. Protože pokud nás zrovna někdo nevytočí v práci, pak přijde jistojistě odpolední kolona. A pokud ani ta se nějakým zázrakem nekoná? Nebojte, i v teple a bezpečí domova se skrývá mnoho potenciálních stresorů.
V čem je tedy problém? Doposud to vypadá, že stres zažívá každý z nás tak často, že by si na něj měl dokonale přivyknout. Jenomže problém je v tom, že stres nemůžeme jen tak minout nebo přehlédnout. Protože stres, ať už má jakýkoliv původ, vytváří v těle zákonitě napětí. Náš organismus nám tím dává najevo, že něco není OK, a že bychom s tím měli určitě něco dělat.
A jsme u toho. NĚCO DĚLAT. A to „něco“ má až nápadně často podobu čokolády, sušenky, dortíku, koblihy, skleničky vína, pár panáků a …. (doplňte své vlastní „dirty pleasure“).
Jak se můžete dočíst v článku k této Výzvě, jídlo nám skutečně pomáhá snížit dočasně a jednorázově napětí, které v nás stres vyvolává. DOČASNĚ. JEDNORÁZOVĚ. Ovšem takový vedlejší efekt těchto dočasných a jednorázových „pomocí“ jsou často (jak si asi už každý domyslí) i kila navíc, potažmo výčitky svědomí z toho „Co já jsem to zase všechno ztláskal/a…“.
Co s tím?
Pokud i vy cítíte, že trpíte tzv. emočním jedením, pak vám vřele doporučuji již zmíněný článek k této Výzvě, ve kterém najdete 3 kroky, jak „získat moc nad svými emocemi“ a začít je řešit i bez pomoci jídla.
V tomto blogu na to ale půjdeme praktičtěji. Sepsala jsem pro vás tedy několik tipů, jaké konkrétní kroky můžete podniknout, abyste zvládli řešit stresové situace i bez „pomoci“ jídla. Tady jsou…
1. Držte si odstup! Odstraňte sladkosti či jiné potraviny, kterými běžně řešíte stres, ze svého dosahu. Nekupujte je (to je naprostý základ), nenoste si je do práce, schovejte je na vzdálenější místa, než je šuplík ve stole nebo ošatka na stole. Čím méně po ruce dobroty budou, tím větší šance je, že situaci zvládnete.
2. Připravte si dopředu seznam příjemných alternativních činností, který budete mít na nějakém viditelném místě. To se vám tak stane, že si po náročném dni budete mít chuť dát trochu větší dvojku bílého, mrknete do seznamu… A hned budete vědět, že si máte nazout běžecké boty a spíš než víno si dát dva větší okruhy okolo bloku... To je samozřejmě pokus o vtip. Vybírejte si na seznam takové činnosti, o kterých víte, že je máte rádi a jsou vám opravdu příjemné (horká vana, velký hrneček horkého čaje, nebo „žhavý“ detektivní příběh).
3. Relaxujte! Jako alternativní činnost můžete využít i nějaký typ relaxace nebo se jen pokuste zpočátku o uvědomělé dýchání. Někdy postačí jen 3 nádechy a výdechy k tomu, abyste získali odstup od emoce, uvolnili se a změnili to, jak se cítíte.
4. Rozhýbejte to! Výbornou formou řešení stresu je skutečně fyzická aktivita. Nemusí to být žádný maraton, stačí, když se na pár minut projdete, po kanceláři, po chodbě nebo obejdete blok domu.
5. Dodržujte pravidlo, že ve stavu nejvyššího rozrušení nebudete napětí uvolňovat jídlem, ale půjdete na chvilku dělat něco jiného. Napětí, které budete prožívat, nemůže růst donekonečna a s časem bude klesat i bez konzumace jídla. Vyčkejte tedy ve stavu nejvyššího rozrušení pár minut a s chladnou myslí najdete rozumnější řešení.
6. Jestliže se vám zpočátku nebude dařit řešit stresy bez jídla, vybírejte si alespoň potraviny méně kalorické a jezte je opravdu pomalu a všímavě (jak na to jsme vám řekli v naší 10. Výzvě).
Pamatujte si, že jídlo sice pomůže uvolnit napětí ze stresu, ale pouze krátkodobě, jak již bylo řečeno. Pokud chcete řešení, které váš problém opravdu vyřeší, volte jiné techniky, než jsou sladkosti. Uvolnění prostřednictvím jídla je jenom dočasné – proto (jak s oblibou říká Iva Málková) řešte problémy hlavou, nikoliv ústy.
A jak se perete se svými malými či velkými stresy vy? Máte nějakou osvědčenou (nejídelní) strategii? Nebo jste zvyklí zalepit tabulkou čokolády menší i větší šrámy na duši. Podělte se s námi v komentářích!
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Se zajídáním stresu nemám problém, stres vyběhám, vytancuju nebo vyuklízím. Ale přesně jak píše Bessi o kousek níže - zrovna minulý týden jsem zajídala bolest. Když je člověku opravdu hodně fyzicky nedobře a musí do sebe dostat léky a přitom na normální jídlo nemá ani pomyšlení, tak dojde i na nějaké to „dirty pleasure“... Ale to jen opravu výjimečně :-)
Článek je poučný.
TerezaBenickova
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?